powered by Agones.gr - livescore

Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2012

Εδώ είναι Πειραιάς!

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ήθελε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 78-77 και έτσι όλα δείχνουν ότι θα έχει και το προβάδισμα στους τελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι πήραν προβάδισμα μέχρι και 19 πόντους στον αγώνα, τελικά νίκησαν με μόλις έναν πόντο, αφού στην τέταρτη περίοδο είχε αρκετά κενά διαστήματα και παράλληλα οι διαιτητές έδωσαν πολλές βολές στον ΠΑΟ.

ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Οι «ερυθρόλευκοι» λοιπόν μπήκαν αρκετά αποφασιστικά στο παρκέ με καθαρό σκοπό να επιβάλλουν από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό τους. Οι δύο ηγέτες του Ολυμπιακού πήραν επιθετικές πρωτοβουλίες, Σπανούλης και Πρίντεζης διαμόρφωσαν το σκορ σε 9-3 την ίδια ώρα που γίνονταν καλή δουλειά και στην άμυνα, έχοντας περιορίσει σημαντικά τους «πράσινους». Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-5, ωστόσο στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Περπέρογλου. Μείωσε ακόμα και σε 16-13, ωστόσο η καλή άμυνα και τα δύο κρίσιμα κλεψίματα που κατάφεραν, έβγαλαν την ομάδα στον αιφνιδιασμός, με αποτέλεσμα με 4 πόντους του Ντόρσεϊ να αυξήσει τη διαφορά εκ νέου σε 20-13, λίγο πριν την εκπνοή του 1ου δεκαλέπτου (22-15).

ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ
Οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν ταχύτητα, πάτησαν γερά το παρκέ και στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Κέσελ να ξεσηκώνει το ΣΕΦ με τρίποντο που διαμόρφωσε το 26-16, ενώ Χάινς και Λο αύξησαν στη συνέχεια σε 29-16. Πάθος και ενέργεια, όπως ακριβώς είχε ζητήσει ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ήταν το κυρίαρχο στοιχείο με τον Χάινς να κάνει καλή δουλειά στην άμυνα πάνω στον Μπατίστ, πάντα να υπάρχει ένα χέρι μπροστά από τη μπάλα (5 κλεψίματα) και... απόρια όλων αυτών, να βγουν 6/7 αιφνιδιασμούς (μέχρι το 16΄)για τους «ερυθρόλευκους». Η διαφορά ανέβηκε, Αντιτς και Χάινς διαμόρφωσαν σε 34-18 με τον Παναθηναϊκό να έχει μείνει στους 18 πόντους για παραπάνω από 3 λεπτά. Γκετσεβίτσιους και Πρίντεζης έπραξαν από τα 6.75μ. αυτό που λίγο νωρίτερα αδυνατούσε να κάνει ο Κέσελ (δυο φορές) διαμορφώνοντας το σκορ σε 43-26, με το πρώτο ημίχρονο εν τέλει να κλείνει με 43-31.

ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΔΥΝΑΤΑ
Το... μαγικό ραβδί ακούμπησε και πάλι τους «ερυθρόλευκους» καθώς δεν εξηγείται η επιστροφή τους στο παρκέ. Επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να βγει στον αιφνιδιασμό και με ένα επιμέρους σκορ 1-9 να μειώσει σε 44-40, ωστόσο η αντίδραση ήρθε γρήγορα και Μάντζαρης (2), Πρίντεζης έδωσαν λύσεις από τα 6.75μ. για το 53-40,ενώ ο Κέσελ στη συνέχεια ανέβασε στους 15 (55-40). Με ένα ΣΕΦ μάλιστα να φλέγεται, ο Ολυμπιακός είχε πλέον σφίξει την άμυνά του, περιόρισε σημαντικά τον Παναθηναϊκό και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 59-42.

ΚΑΙ... ΘΡΙΛΕΡ
Οι Πειραιώτες ήταν αποφασισμένοι και το ίδιο δυνατά μπήκαν και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χάινς και Λο διαμόρφωσαν το σκορ σε 63-45, ωστόσο από εκείνο το σημείο, η απόδοση της ομάδα παρουσίαζε μία πτώση. Αποτέλεσμα; Ο Παναθηναϊκός με καλή κυκλοφορία στη μπάλα και συνεργασίες βρήκε λύσεις με τους Βουγιούκα, Περπέρογλου καταφέρνοντας να μείωσε σε 67-58 (4-13 επιμέρους σκορ) στο 36΄. Ο Περπέρογλου μάλιστα μείωσε ακόμα και στους 5 (68-63) ωστόσο Γκετσεβίτσιους και Αντιτς ανέβασαν και πάλι στους 8 (73-65 1.47 πριν τη λήξη). ΟΙ ρέφερει οδηγούσαν από εκείνο το σημείο και μετά τον ΠΑΟ στις βολές ο Μπατίστ μείωσε σε 74-69 (στο 1.24΄΄) και ο Χάινς (τον σημάδευαν οι πράσινοι) δεν κατάφερνε να ανταποδώσει με τον ίδιο τρόπο...

Ο Σλούκας (1.09) με ψυχραιμία από τις βολές έκανε το 76-69 αλλά ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε και πάλι σε 76-72 1.01 πριν τη λήξη. Κακή απόφαση και προσπάθεια από τον Σλούκα έφερε σαν συνέπεια ο Σάτο να μειώσει με τρίποντο σε 76-75 και ο Σλούκας και πάλι από τη γραμμή των βολών ευστόχησε για το 78-75 στα 22΄΄. Ο Μπατίστ στη τελευταία επίθεση έβγαλε το σουτ με την εκπνοή από τη γωνία, πανηγύρισε και προκλητικά ωστόσο... πατούσε γραμμή, και το σουτ ήταν για δύο πόντους. Τελικό 78-77 και.. φιλάκια αγαπούλες!

Τα Δεκάλεπτα: 22-15, 43-31, 59-42, 78-77.